• ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4 20-538 Lublin
  • +48 518234101
  • biuro@itee.pl

Blog

Aktualizacja CMS Joomla i Wordpress.

Aktualizacja CMS Joomla i Wordpress - dlaczego jest tak ważna i konieczna?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Hakerzy ciągle starają się łamać coraz to nowsze zabezpieczenia, obchodzić świeżo wypuszczane łatki oprogramowania systemów cms, a nawet infekować komputery gości naszych witryn i klientów sklepów internetowych.

W każdej minucie na naszym globie zostaje przeprowadzany skuteczny atak na strony internetowe - zarówno prywatne, jak i te ogromnych korporacji. Przykładem ataku, który zatrząsł posadami ogólnoświatowej sieci, może być włam na serwery firmy Sony z 2014 roku, który doprowadził do wykradzenia danych oraz sparaliżowania setek komputerów podpiętych do wewnętrznej sieci. W ramach ataku opublikowano nieoficjalne materiały filmowe, nad którymi pracowano w Sony Pictures, a także dane pracowników giganta z Japonii. Obecnie po tym pamiętnym ataku możemy zaobserwować zwiększającą się częstotliwość hakerskich działań oraz szybującą zuchwałość internetowych przestępców.

Dlaczego warto regularnie aktualizować oprogramowanie cms?

Posiadacze sklepów oraz witryn internetowych nie są pozostawieni sami sobie. Producenci sieciowego programowania nieustannie wypuszczają aktualizacje, które chronią nas przed atakami ze strony cyberprzestępców. Im częściej łatki, patche i nowe wersje oprogramowania zostają wypuszczane, tym lepiej. Dzięki temu hakerzy mają znacznie mniej czasu na rozgryzienie zabezpieczeń oraz kodu aktualizowanych produktów.

Warto pamiętać jednak, że nie możemy zawierzać swojego bezpieczeństwa wyłącznie losowi i traktować ochrony sklepu internetowego lub witryny całkowicie pasywnie. Sieć rozwija się dynamicznie i chcąc nie chcąc posiadając swoje miejsce w sieci, bierzemy w tym udział.

Ataki nie muszą przybierać wyłącznie formy ostatecznej. Często zdarza się, że atak hakerów przeprowadzany jest „po cichu” i na pierwszy rzut oka nie widzimy jego destrukcyjnych efektów. Nie zmienia to jednak faktu, że oprogramowanie zostało zainfekowane, a wraz z nim nasza witryna. Roboty wyszukiwarek nie próżnują i często wyłapują strony, w których zainfekowano kod. Efektem wyłapania strony jest nałożenie filtra, który obniża ją w rankingach wyszukiwarek lub całkowicie banuje. Nie musimy chyba pisać, jaki ma to wpływ na sprzedaż i pozycję witryny.

Kto jest najbardziej narażony na atak?

Najczęstszymi ofiarami ataku są strony napędzane popularnymi systemami cms, czyli zostają tworzone na takich rozwiązaniach jak Wordpress, Joomla, czy Drupal. Warto pamiętać, że rozwiązania te, mimo dokładania wszelkich starań ich twórców, nie są całkowicie bezpieczne. Co jakiś czas przez hakerów zostają wykryte luki w zabezpieczeniach popularnych rozwiązań cms. Luki te bardzo chętnie wykorzystuje się do przeprowadzania ataków.

Przykładem może być poważne niedopatrzenie twórców i stworzenie możliwości na wykonanie ataku Blind SQL Injection w popularnej wtyczce WordPress SEO by Yoast. Twórcy wtyczki zareagowali stosunkowo szybko i wypuścili łatkę w wersji 1.7.4. Innym przykładem mogą być cztery luki we wtyczce WPML, które pozwalały na ataki XSS oraz SQL Injection, eliminowanie stron, menu oraz wpisów. Tutaj twórcy również stanęli na wysokości zadania i sprawnie wypuścili nową wersję wtyczki w wersji 3.1.9.1.

Najczęściej hakerzy biorą na celownik największe usługi cms. Przykładem może być Wordpress, którego używa ponad 24% stron w sieci. Jest on obecnie najpopularniejszym celem ataków. Mniej popularnym, a tym samym bezpieczniejszym systemem cms jest Joomla. Na stronach postawionych na tym rozwiązaniu rejestruje się znacznie mniej włamań - zarówno samych prób, jak i tych udanych ataków. Mimo to ataki są przeprowadzane. Jak zatem możemy chronić się przed cyberprzestępcami?

Aktywna ochrona poprzez aktualizacje

Nie wystarczy uruchomić strony lub sklepu na popularnej usłudze, wgrać odpowiadających za bezpieczeństwo wtyczek i cieszyć się całkowitą nietykalnością. Nie możemy zapominać o regularnych przeglądach oprogramowania witryny.

Do najpopularniejszych i jednocześnie skutecznych działań, które minimalizują ryzyko ataku, należą regularne aktualizacje oprogramowania, z którego korzysta nasza strona lub sklep. Dzięki aktualizacjom systemu cms, a także dbaniu o posiadanie możliwie najnowszych wersji wtyczek, rozszerzeń, modułów i dodatków wykorzystywanych przez nasz serwis, minimalizujemy możliwość wykorzystania luki w oprogramowaniu przez cyberprzestępców. Warto więc regularnie doglądać strony i przeprowadzać aktualizacje wykorzystywanych przez nas rozwiązań.

Poza tym należy utrzymywać serwis w odpowiednim porządku. Usuwanie nieużywanych wtyczek, widżetów, czy pluginów również zminimalizuje ryzyko ataku. Oczywiście wykorzystywane oprogramowanie należy instalować z wiarygodnych źródeł i powstrzymywać się przed korzystaniem z niesprawdzonych rozwiązań. Tego typu działania rekomendowane są przez największych dostawców domen i hostingów, a także zalecane są przez poważanych ekspertów.

Warto zaufać profesjonalistom i postawić na bezpieczeństwo swojej witryny.

Czujesz, że zachowanie bezpieczeństwa strony znajduje się poza Twoim zasięgiem?

Nie masz fachowej wiedzy w tym temacie lub zwyczajnie brakuje Ci czasu, żeby wszystkim się zająć?

Zgłoś się do nas. Oferujemy kompleksowe usługi aktualizacji strony wraz z wieloma dodatkami w gratisie.

Aktualizacja CMS Joomla i Wordpress - dlaczego jest tak ważna i konieczna? - 4.9 out of 5 based on 7 reviews

Szukaj

Referencje

Bezpłatny audyt SEO

Najczęściej czytane

Zobacz najnowsze informacje ze świata Google oraz zdobądź wartościową wiedzę z zakresu SEO i SEM
Korzystaj z wiedzy, którą chętnie się dzielimy

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Dla jednych zbędne zaśmiecanie meta tytułów i opisów, dla innych ciekawy dodatek wpływający na widoczność wyników w SERP. W jaki sposób umieszczać znaki specjalne w opisach meta i czy w ogóle warto to robić? W tym krótkim tekście odpowiadamy na te pytania.

Czytaj więcej
Audyt SEO

Audyt SEO

Audyt SEO to badanie i analiza strony, które mają na celu poprawę jej miejsca w indeksie wyszukiwarki, a także zoptymalizowanie i usprawnienie funkcjonowania witryny. Dzięki audytowi SEO strony możemy wykryć wszelkie nieprawidłowości, a wdrożenie zaleceń

...
Czytaj więcej
Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Opisy produktów w sklepie internetowym to podstawa sprzedaży w internecie. Przyjrzyjmy się temu, jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym? Nie minęło 20 lat od momentu, kiedy internet stał się powszechnie dostępny, a branża e-commerce,

...
Czytaj więcej
Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

28 czerwca 2020 r. odbędą się w Polsce wybory na urząd Prezydenta RP. Do walki stanie 11 kandydatów, których strony internetowe poddaliśmy analizie. Nasza analiza bierze pod uwagę:

Czytaj więcej
Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego wymaga systematyczności oraz publikacji contentu dopasowanego do grupy docelowej klientów. Aby zwiększyć widoczność bloga w wynikach wyszukiwania Google, niezbędna jest znajomość zasad pisania artykułów SEO i nie tylko. Odpowiednia

...
Czytaj więcej
Bony na cyfryzację 2021

Bony na cyfryzację 2021

Epidemia koronawirusa COVID-19 spowodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa znalazły się z dnia na dzień w trudnej sytuacji, ponieważ procesy zarządzania firmą nie są nowoczesne i zautomatyzowane. W celu poprawy tej sytuacji został uruchomiony program wsparcia, w

...
Czytaj więcej
Wszystkie artykuły

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

  • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
  • +48 518-234-101
  • Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
  • biuro@itee.pl
© Copyrights 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by itee.pl | Mapa strony

Szukaj