• ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4 20-538 Lublin
  • +48 518234101
  • biuro@itee.pl

Blog

Pingwin 4.0 aktualizacja w czasie rzeczywistym

Pingwin 4.0 aktualizacja w czasie rzeczywistym

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Google nie próżnuje i obecnie regularnie zasypuje nas nowymi lub usprawnionymi narzędziami. Jednym z nich jest aktualizacja algorytmu oceniającego linki – Pingwina. Najnowszy Pingwin 4.0 wprowadzi kilka ciekawych zmian, które według prognoz będą miały spory wpływ na gromadzenie linków oraz poddawanie ich ocenie. Na początku jednak wyjaśnijmy sobie, czym jest algorytm Pingwin.

Czym jest Pingwin?

Pingwin jest opracowanym przez Google algorytmem, którego debiut nastąpił w 2012 roku. Od tego momentu rozpoczęło się szacowanie i ocenianie wartości linków prowadzących na strony. Przez linki słabej jakości rozumiemy linki z oznakami spamu, wyglądające nienaturalnie lub wprowadzające czytelnika w błąd. Oczywiście całej ocenie linku przez silnik wyszukiwarki podlega wiele innych czynników.

Pingwin oceniał linki bez informowania użytkowników w panelu Google Search Console, co powodowało, że właściciele witryn nie wiedzieli nic o podejmowanych przez firmę z Kalifornii działaniach. Ewolucja Pingwina zawsze niechętnie przyjmowana była przez środowisko pozycjonerskie oraz witryny znajdujące się wysoko w rankingach. Wraz z każdą nową wersją Pingwina, algorytmy jego działania były nieco bardziej rygorystyczne.

Co wprowadza Pingwin 4.0?

Lista wszystkich zmian, które zostaną wprowadzone wraz z najnowszą wersją algorytmu, nie jest do końca znana. Google oficjalnie opublikowało jedynie najważniejsze elementy, z których składać się będzie najnowszy algorytm oceny linków.

Działanie w czasie rzeczywistym

Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć działanie w czasie rzeczywistym. Wcześniejsze wersje Pingwina podawały do informacji użytkownikom działania robotów po określonym czasie. Można określić działania starszych wersji Pingwinów, jako turowe. Po wykonaniu działań pozycjonerskich musieliśmy dać nieco czasu na przeanalizowanie ich przez Pingwina.

Obecne działanie w czasie rzeczywistym umożliwia śledzenie skuteczności tworzenia linków na bieżąco. Może okazać się to dobrą okazją do szybszego przygotowywania i modyfikowania strategii pozycjonerskich dla witryn.

Możliwość karania wyłącznie poszczególnych podstron

Tworzenie bazy linków o znamionach spamu było bardzo dotkliwe dla pozycjonerów i właścicieli witryn. Po wykryciu przez roboty kiepskiej jakości linków te automatycznie obniżały całe witryny w rankingu wyszukiwarki. Było to niejako krzywdzące, a sama kara bardzo wysoka.

Inżynierowie z Google w Pingwinie 4.0 zmienili nieco ogólną strategię działania algorytmu. Obecnie będzie on w stanie skupiać się na pojedynczych podstronach. Wraz z rozdrobnieniem się na podstrony, ocena linków będzie bardziej surowa.

Inne podejście do kary

Google nieco rewolucyjnie podeszło do kary wymierzanej stronie z kiepskiej jakości backlinkami. Pingwin 4.0 nie będzie obniżał stron w rankingu, a jedynie… ignorował tego typu linki. Spadek w rankingu wyszukiwarki strony opierającej swoją pozycję na złej jakości backlinkach nastąpi samoistnie, bez podejmowania działań przez wyszukiwarkę.

Google umożliwiło również odzyskiwanie pozycji witrynom ukaranym przez wcześniejszą wersję Pingwina. Zdejmowanie sankcji spowodowanych działaniami Pingwina 3.0 ciągle trwa i ma zakończyć się do drugiej połowy listopada.

Pingwin 4.0 aktualizacja w czasie rzeczywistym - 4.8 out of 5 based on 6 reviews

Szukaj

Referencje

Bezpłatny audyt SEO

Najczęściej czytane

Zobacz najnowsze informacje ze świata Google oraz zdobądź wartościową wiedzę z zakresu SEO i SEM
Korzystaj z wiedzy, którą chętnie się dzielimy

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Dla jednych zbędne zaśmiecanie meta tytułów i opisów, dla innych ciekawy dodatek wpływający na widoczność wyników w SERP. W jaki sposób umieszczać znaki specjalne w opisach meta i czy w ogóle warto to robić? W tym krótkim tekście odpowiadamy na te pytania.

Czytaj więcej
Audyt SEO

Audyt SEO

Audyt SEO to badanie i analiza strony, które mają na celu poprawę jej miejsca w indeksie wyszukiwarki, a także zoptymalizowanie i usprawnienie funkcjonowania witryny. Dzięki audytowi SEO strony możemy wykryć wszelkie nieprawidłowości, a wdrożenie zaleceń

...
Czytaj więcej
Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

28 czerwca 2020 r. odbędą się w Polsce wybory na urząd Prezydenta RP. Do walki stanie 11 kandydatów, których strony internetowe poddaliśmy analizie. Nasza analiza bierze pod uwagę:

Czytaj więcej
Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Opisy produktów w sklepie internetowym to podstawa sprzedaży w internecie. Przyjrzyjmy się temu, jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym? Nie minęło 20 lat od momentu, kiedy internet stał się powszechnie dostępny, a branża e-commerce,

...
Czytaj więcej
Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego wymaga systematyczności oraz publikacji contentu dopasowanego do grupy docelowej klientów. Aby zwiększyć widoczność bloga w wynikach wyszukiwania Google, niezbędna jest znajomość zasad pisania artykułów SEO i nie tylko. Odpowiednia

...
Czytaj więcej
Bony na cyfryzację 2021

Bony na cyfryzację 2021

Epidemia koronawirusa COVID-19 spowodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa znalazły się z dnia na dzień w trudnej sytuacji, ponieważ procesy zarządzania firmą nie są nowoczesne i zautomatyzowane. W celu poprawy tej sytuacji został uruchomiony program wsparcia, w

...
Czytaj więcej
Wszystkie artykuły

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

  • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
  • +48 518-234-101
  • Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
  • biuro@itee.pl
© Copyrights 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by itee.pl | Mapa strony

Szukaj