• +48 518234101
  • biuro@itee.pl

Rola linków dofollow i nofollow w pozycjonowaniu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Linki do witryny umieszczane na innych stronach są jednym z podstawowych działań pozycjonerskich. Pozyskiwanie linków prowadzących do pozycjonowanej witryny przyczynia się do powiększania ruchu związanego z odwiedzinami użytkowników strony, na której link został umieszczony. Tego typu linki możemy podzielić na dofollow i nofollow.


W tekście podamy różnice między tymi dwoma typami linków, a także dokładnie określimy ich właściwości.

Różnica między linkami dofollow i nofollow w skrócie

Pisząc pokrótce, linki posiadają własne atrybuty. W zależności od atrybutów, linki dzielimy na dofollow i nofollow. Atrybuty, czyli właściwości linków interesują głównie roboty przeglądarek, które po odczytaniu atrybutów linku, uruchamiają własne algorytmy.

Jeżeli robot Google odczyta link dofollow, wówczas przejdzie do witryny, do której prowadzi link. W przypadku linku nofollow robot nie przejdzie do strony, do której link został umieszczony.

Ogólnie przyjmuje się, że wyłącznie linki dofollow niosą pewną wartość pozycjonerską, natomiast nofollow są omijane szerokim łukiem. Warto jednak uzmysłowić sobie, że zarówno linki dofollow, jak i nofollow są kluczowe do harmonicznego i skutecznego pozycjonowania strony.


Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z linkiem dofollow, czy nofollow?

Roboty współpracujące z nowym indeksem przede wszystkim będą skanować mobilną wersję strony i oceniać jej dopasowanie jeszcze przed tym, nim zostanie ona wyświetlona w wynikach. W ten sposób Google zamierza prezentować lepiej dopasowane wyniki, a użytkownik będzie miał większą pewność, że witryna będzie współgrała z urządzeniem, na którym zamierza ją przeglądać.


Określenie, czy link jest linkiem dofollow, czy nofollow można wykonać na kilka sposobów. Najszybciej będzie sprawdzić kod źródłowy strony. W tym celu należy wybrać opcję „pokaż źródło strony”, w którą wyposażona jest niemal każda przeglądarka. Następnie, gdy naszym oczom ukaże się kod, należy wyszukać interesujący nas link. W wierszu linka między znacznikiem , gdy link jest linkiem nofollow, powinniśmy znaleźć zapis rel=”nofollow” lub rel=”external nofollow”. Gdy takich zapisów nie ma, wówczas link będzie linkiem dofollow.


Jak dodać link dofollow i nofollow?

Większość witryn działających na systemach CMS domyślnie ma ustawiony atrybut linków dofollow. Natomiast linki umieszczane w komentarzach pod wpisami mają atrybut nofollow. Jeżeli zamierzamy zmienić tę strukturę, wówczas możemy ręcznie wpisać instrukcję rel=”nofollow” lub zmienić ustawienia systemu CMS (WordPress, Joomla itd.)


Linki dofollow – ich cechy dla pozycjonowania

Śledzenie przez roboty witryny, do której prowadzi link dofollow, sprawia, że przekazywana jest pewna część wartości witryny, na której pojawił się link naszej stronie. Poza tym linki dofollow wpływają na budowanie zaufania do witryny, do której prowadzą. Tutaj główne znaczenie ma ranking Trust Rank. Jeżeli witryna, na której został umieszczony link, znajduje się wysoko w rankingu, wówczas strona, do której prowadzi link, również oceniana jest lepiej. Innym zadaniem linków dofollow jest przekazywanie wartości anchora, w którym możemy umieszczać frazę kluczową, pod którą pozycjonujemy witrynę.


Linki dofollow – ich znaczenie dla pozycjonowania

Mimo pozornie całkowitej bezużyteczności linków nofollow niosą ze sobą pewną wartość. Linki nofollow w nieco inny sposób mogą pozytywnie przyczynić się do pozycjonowania witryny i generowania większego ruchu. Mogą przekazywać zaufanie witrynie, do której link prowadzi. Poza tym wpływają na strukturę linków oraz mogą dawać algorytmom wyszukiwarki dowód na dobre intencje właściciela witryny. Całkowity brak linków nofollow w oczach robotów Google może być podejrzany, przez co dodanie kilku takich linków buduje wiarygodność strony.


Linki dofollow czy nofollow? Podsumowanie

W skrócie – linki dofollow są bardziej wartościowe dla pozycjonowania. Przekazują siłę strony, wpływają na budowanie zaufania zarówno wśród robotów Google, jak i użytkowników, a także posiadają anchor.

Linki nofollow są mniej wartościowe dla pozycjonowania, jednak również niosą za sobą pewną wartość. Umożliwiają przekazywanie zaufania użytkownikom, którzy natknęli się na link, a także wpływają na wiarygodność witryny w oczach

Google poprzez poprawianie struktury linków prowadzących do strony. Nie przekazują mocy witryny oraz anchor tekstu.


Służymy pomocą

Jeżeli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z nadchodzącymi zmianami – Skontaktuj się z nami.

Pomożemy Ci zoptymalizować witrynę i poprawimy Twoją pozycję w rankingu wyszukiwarki.


ZOBACZ PAKIETY POZYCJONOWANIA

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

  • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
  • +48 518-234-101
  • Pon. - Pt. 8.30 - 17.00
  • biuro@itee.pl
© Copyrights 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by itee.pl