• ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4 20-538 Lublin
  • +48 518234101
  • biuro@itee.pl

Blog

Pozycjonowanie one page

Pozycjonowanie one page, many things

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nieustannie padają pytania o pozycjonowanie stron one page, których wielka popularność nie maleje z racji atrakcyjności przedstawianych na nich treści, prostoty obsługi przez zwykłego użytkownika oraz względnie małych kosztów.

Co to w ogóle jest?

Strona one page to, zgodnie z nazwą, strona zawierająca ledwie 1 dokument, który przedstawia internautom całość treści danej witryny. Nie ma na niej linków kierujących do innych segmentów strony, bo na dobrą sprawę nie ma segmentów. Czasami, klikając na dany fragment strony, można zostać przekierowanym tylko na inny jej obszar, gdzie znajdują się dane, których szukamy. Zwykle takie strony stosowane są w promocji jakiegoś produktu lub usługi i nastawione są na "użytek jednorazowy" (konkretna akcja), stąd prostota i przejrzystość. Ponadto, strony one page to nowoczesna szata graficzna i zgodność z urządzeniami mobilnymi. Branża szkoleniowa i produktowa to naturalne środowisko podobnych witryn.

Małe wyjaśnienie

Często myli się pojęcia "one page" i "landing page". Spieszymy z wyjaśnieniem: ta druga nie stanowi całej strony - jest prostą podstroną, z raportami do pobrania, zapisami na e-mailową listę itd. , a do tego przeważnie odrębną wobec oficjalnej witryny, nastawioną na sprecyzowane kampanie reklamowe. Żeby jednak nie było za słodko, one page mają ciemne strony. Najbardziej rzuca się w oczy brak contentu, stąd eksperci seo nie gustują w one page. Nie mogą one zawrzeć treści skupiających w sobie tysiące możliwych fraz kluczowych, które potęgowałyby "ruch w interesie". Aktualizacje contentu to także bodziec dla Google, zaś one page wyklucza tę opcję. Co trzeba przyznać to fakt, że strony one page są piękne, wyposażone w animacje i spore obrazki. Przyciągają wzrokowców (choć i wszystkich pozostałych) i nie ułatwiają życia seowcom, ale... po kolei.

Progres one page

Mimo wszystko, one page cechują się coraz większą złożonością, co Google odbiera z przychylnością. To jeden z powodów rosnącej na nie mody. Często dorównują swoimi możliwościami stronom klasycznym, a długie scrollowanie tylko wciąga, zamiast nużyć. Dynamizm interaktywnych elementów to ułatwia, a ponieważ Google usprawnia się pod kątem Javascript, "kombinowanie" z one page (dodawanie nowych elementów itp.) nie będzie zbytnim problemem dla jego "mocy przetwórczej". Najpierw można zrobić test; w razie zadowalających efektów, oprzeć nawet całe SEO na tej konwencji. Jest ona nietypowa i działa zależnie od sytuacji. Branży, tematyki i rodzaju layoutu. W każdym razie, przyswajalność dla Ciebie i internautów przekłada się na przyswajalność dla Google.

Walor główny

Budowa one page to geniusz w prostocie: jeden dokument podzielony na sekcje - np. opis firmy, cennik, wykaz usług. Przydatne i ułatwiające zadanie internaucie jest górne menu, linkujące do owych sekcji. "Pływające" menu jest również świetnym pomysłem; przesuwa się z ekranem, dzięki czemu użytkownik widzi je stale. Użytkownicy internetu kochają one page właśnie za to, że niemożliwe jest na nich długie kluczenie i błądzenie. Bogactwo animacji i generalnie grafiki przyciąga, choć czasami doświadcza się wręcz przesytu.

Zalety i wady one page

Jeśli więc chodzi o walory one page, trzeba wymienić (dla internautów) wspomnianą atrakcyjność, szybkość wyświetlania oraz przeglądania, a dla Ciebie mniejsze koszty, łatwiejsze zarządzanie oraz optymalizacja takiej strony. Użytkownikowi łatwiej jest poznać produkt; one page skuteczniej realizuje wezwanie do działania (call to action). Niektóre z wad one page są natomiast ewentualne. Jeśli grafiki będzie zbyt dużo, będzie stanowić obciążenie, co poskutkuje dłuższym wczytywaniem strony. Optymalizacja pod kątem kluczowych fraz w zasadzie odpada. Podobnie żegnamy się z rozbudowanymi treściami. Na one page nie można też uskuteczniać działań content-marketingowych. Czasami internauta pierwszy raz styka się z taką stroną, przez co może być zagubiony w związku z tym, że klikanie kieruje go tylko w inne miejsce tej samej strony. Zamieszczenie zbyt dużej ilości informacji może wręcz wywołać chaos.

Trochę niezbędnych wskazówek

Możliwy jest jednak kompromis, który zachowuje zalety i minimalizuje wady one page. Można otóż przy wszystkich sekcjach dodać linki do stron opisujących te sekcje szerzej. Powiedzmy: strona główna to sekcja o firmie, z przyzwoitym tekstem na 500 znaków oraz linkiem do miejsca, gdzie widnieje pełny opis firmy. To najlepszy konsensus. Właściwie, to też metoda na stopniowe rozwijanie one page do normalnej strony. Można też zastosować "parallax scrolling"; ten sposób pozwala, by sekcje odznaczały się własnymi adresami url i znacznikami meta. To najlepsze wyjście dla tych, którzy koniecznie chcą mieć one page, choć wdrożyć jest je nieco trudniej.

Znamy już trudności, atuty, ograniczenia. Jeśli nadal obstajemy przy one page, trzeba taką stronę wypozycjonować! Nie odbiega to znacznie od pozycjonowania "normalnych" stron.

1. Wybierz kluczowe frazy - wybór powinieneś ograniczyć do 1 produktu lub usługi, którą poruszysz na stronie. Frazy trzeba ulokować we właściwych sekcjach, podchodząc do nich jak do standardowych podstron.

2. Tytuł - tytuł strony musi liczyć ok. 60-65 znaków i z grubsza ją opisać. Sam tytuł nie może być kumulacją słów kluczowych! Jest on widoczny w Google (i nie tylko), więc musi być atrakcyjny, by zwiększyć klikalność. Dobry copywriting się przyda.

3. Opis - opis strony (description) ma ok. 160 znaków. To opis zawartości, brzmiący naturalnie (choć warto umieścić w nim jakiś "klucz"). Ów opis wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania i w social media, toteż podobnie jak tytuł - musi brzmieć zachęcająco.

4. Heading tags - nagłówki o różnej wielkości. Znacznik h1 (największy) zarezerwowany dla tytułu, h2 dla nagłówków w treści. Heading tags przypominają strukturą prace licencjackie/magisterskie. Nagłówek h1 to punkt, na który wyczulone jest seo. Nakreśla on tematykę dokumentu. Warto zostawić ten nagłówek dla jednego elementu (najlepiej właśnie tytułu), choć w przypadku one page dobrze jest wstawić jeden dla każdej sekcji.

5. Obrazki - gdy je wstawiasz, zadbaj o to, by ich nazwy plików i alternatywne opisy oddawały ich faktyczną "treść" i odznaczały się optymalizacją wobec wyszukiwarek.

6. Treść - choć na one page nie ma dla nich zbyt dużo miejsca, warto pójść na kompromis i zachowując równowagę (oraz unikalność) przemycić jednak kluczowe frazy.

7. Prędkość działania - tu znowu potrzebny jest kompromis, gdyż obrazki i animacje przyciągają, ale za wiele może skutkować przeciążeniem. Sprawdź, czy są zapisane w dobrym formacie oraz czy ich rozmiar jest odpowiedni.

8. Podział na sekcje - one page musisz podzielić na klarowne sekcje, o czym już wspomnieliśmy i zaznaczyć to w html znacznikiem div, by móc użyć w menu kotwic i do nich się odnosić. Dobrze, jeśli sekcja będzie zoptymalizowana pod względem fraz i kotwic, z zachowaniem naturalnego wydźwięku.

9. Responsywność - co oznacza? One page responsywna to taka strona, która dostosowuje się do rozmiarów ekranu danego urządzenia. One page musi wyglądać równie dobrze na małym smartfonie, jak i na ogromnym monitorze. Właściwie, urządzenia mobilne zyskują na znaczeniu, więc niedługo to one będą liczyć się najbardziej.

10. Firmy lokalne - gdy one page prezentuje biznes lokalny, widoczność firmowych danych na stronie jest konieczna. Rzetelna wizytówka w Google "Moja Firma" także jest istotna.

Nie da się więc stwierdzić, że one page to zło wcielone albo anioł. W dalszej perspektywie jednak (i licząc na większe zyski z działalności oraz szerszą jej skalę) warto mimo wszystko pomyśleć o "normalnej" stronie.

Pozycjonowanie one page, many things - 5.0 out of 5 based on 8 reviews

Szukaj

Referencje

Bezpłatny audyt SEO

Najczęściej czytane

Zobacz najnowsze informacje ze świata Google oraz zdobądź wartościową wiedzę z zakresu SEO i SEM
Korzystaj z wiedzy, którą chętnie się dzielimy

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Dla jednych zbędne zaśmiecanie meta tytułów i opisów, dla innych ciekawy dodatek wpływający na widoczność wyników w SERP. W jaki sposób umieszczać znaki specjalne w opisach meta i czy w ogóle warto to robić? W tym krótkim tekście odpowiadamy na te pytania.

Czytaj więcej
Audyt SEO

Audyt SEO

Audyt SEO to badanie i analiza strony, które mają na celu poprawę jej miejsca w indeksie wyszukiwarki, a także zoptymalizowanie i usprawnienie funkcjonowania witryny. Dzięki audytowi SEO strony możemy wykryć wszelkie nieprawidłowości, a wdrożenie zaleceń

...
Czytaj więcej
Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Opisy produktów w sklepie internetowym to podstawa sprzedaży w internecie. Przyjrzyjmy się temu, jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym? Nie minęło 20 lat od momentu, kiedy internet stał się powszechnie dostępny, a branża e-commerce,

...
Czytaj więcej
Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

28 czerwca 2020 r. odbędą się w Polsce wybory na urząd Prezydenta RP. Do walki stanie 11 kandydatów, których strony internetowe poddaliśmy analizie. Nasza analiza bierze pod uwagę:

Czytaj więcej
Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego wymaga systematyczności oraz publikacji contentu dopasowanego do grupy docelowej klientów. Aby zwiększyć widoczność bloga w wynikach wyszukiwania Google, niezbędna jest znajomość zasad pisania artykułów SEO i nie tylko. Odpowiednia

...
Czytaj więcej
Bony na cyfryzację 2021

Bony na cyfryzację 2021

Epidemia koronawirusa COVID-19 spowodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa znalazły się z dnia na dzień w trudnej sytuacji, ponieważ procesy zarządzania firmą nie są nowoczesne i zautomatyzowane. W celu poprawy tej sytuacji został uruchomiony program wsparcia, w

...
Czytaj więcej
Wszystkie artykuły

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

  • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
  • +48 518-234-101
  • Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
  • biuro@itee.pl
© Copyrights 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by itee.pl | Mapa strony

Szukaj