• ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4 20-538 Lublin
 • +48 518234101
 • biuro@itee.pl

Blog

Anchor tekst i jego znaczenie dla pozycjonowania strony

Anchor tekst i jego znaczenie dla pozycjonowania strony

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Sprawne operowanie Anchor tekstem to jedno ze skuteczniejszych narzędzi mogących dobrze wypozycjonować stronę. Właściciele oraz osoby odpowiedzialne za pozycjonowanie witryn często nadużywają anchor linków lub nieprawidłowo je zagnieżdżają, co często spotyka się z karą nakładaną przez wyszukiwarkę.

W tekście dokładnie wyjaśniamy, czym, jest anchor tekst, jak prawidłowo zagnieżdżać go w tekście, oraz w jaki sposób może on pomóc w pozycjonowaniu witryny. Zapraszamy do lektury.

Anchor tekst – co to takiego?

Anchor tekst lub inaczej anchor link – pisząc ogólnie – jest to wyróżniony tekst z ukrytym wewnątrz linkiem. Anchory tworzone są odpowiednimi znacznikami zgodnymi z najnowszymi standardami HTML. Dokładny zapis anchor tekstu/linku wygląda w ten sposób: <a href="http://itee.pl/"> Responsywne strony internetowe </a>

Jak widać, cały anchor mieści się w znacznikach <a> i </a>. Po początkowym tagu znajduje się zapis href, który prowadzi do linku referencyjnego, czyli do miejsca, do którego zamierzamy skierować czytelnika. Po zapisie linku pomiędzy znakami > i < wpisujemy anchor tekst, czyli podkreślony w tekście zapis będący odsyłaczem.

Jak nie używać anchor tekstu?

Anchor tekst często używany jest niepoprawnie, a wręcz niechlujnie. Tworzenie profili linków o kiepskiej wartości zwykle prowadzi do nałożenia filtra od Google. Wyszukiwarki skanując witryny i zauważając znamiona spamu w źle wykonywanych anchor linkach, zwyczajnie je karzą.

Najczęściej kary nakładane są na strony tworzące dużą ilość takich samych anchorów o krótkim ogonie, czyli na frazy składające się z jednego lub dwóch słów (np. „pozycjonowanie”, lub „ogrzewanie elektryczne”). Wszelkie anchor linki, w których tekst nie pokrywa się ze stroną, do której prowadzi, również karane są dużą surowością.

Jak używać anchor tekstu? Jak powinien wyglądać anchor tekst?

Kluczem do tworzenia SEO friendly anchor text jest rozplanowana i przemyślana strategia. Odpowiednio różnorodne anchor linki, w których wykorzystywana jest synonimizacja fraz kluczowych, na które pozycjonujemy, pozwoli uniknąć kary od Google.

Kluczowe jest również tworzenie możliwie najbardziej naturalnie wyglądających anchor linków, co przedkłada się na ich trafne dobieranie do treści tekstu i miejsca, w którym są implementowane. Jeżeli nasza baza tworzonych profili linków jest nieco monotonna, warto od czasu do czasu użyć anchor linku bez tekstu, pod którym kryje się link. Metoda ta nie jest w żaden sposób karana, a umożliwi nam urozmaicenie bazy anchorów. Jeżeli nie mamy pomysłu na sprawny i naturalny anchor, o wiele lepiej posłużyć się zwykłym linkiem, np. http://itee.pl/o-firmie.html.

Pozycjonując witrynę, na której odnotowujemy ruch międzynarodowy, dobrym pomysłem na synonimizację anchor tekstów jest wpisywanie ich w wielu językach naszych odbiorców. Tego typu działanie będzie przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i dla silnika wyszukiwarki.

Dobrą praktyką okazuje się tworzenie anchorów dla wielu różnych podstron. Zbytnie skupienie się na linkowaniu wyłącznie jednej podstrony z ofertą, danym produktem lub strony głównej może przyczynić się do wykrycia przez Google spamu. Bezpieczniejszym i na pewno korzystniejszym sposobem jest regularne rozłożenie anchor linków na całą witrynę.

Nie warto utrzymywać zbyt krótkich anchor linków, jednak tworzenie zbyt precyzyjnych anchorów, które zajmują cały akapit tekstu, również nie jest mile widzianą praktyką. Wielu specjalistów SEO zaleca, aby anchor tekst nie przekraczał 60 znaków. Najlepiej utrzymywać anchory o długości około 3 słów.

Skrócona charakterystyka dobrego anchor tekstu:

Reasumując, anchor tekst powinien:

 • być krótszy niż 60 znaków;
 • składać się ze zoptymalizowanych fraz kluczowych;
 • być różnorodny (wskazana synonimizacja słów kluczowych);
 • być naturalny i trafny;
 • nie wprowadzać czytelnika w błąd;
 • czasem może być „gołym” linkiem.

Znaczenie anchor tekstu dla pozycjonowania strony

Pozycjonowanie strony to wiele skomplikowanych i złożonych działań, na które między innymi składa się właśnie anchor tekst. Tworzenie odsyłaczy do witryny oraz podstron daje wyszukiwarce do zrozumienia, że linkowana witryna jest wartościowa- „strona musi zawierać pewną wartość dla internautów, skoro prowadzi do niej tyle linków”.

Umieszczanie anchor tekstu zgodnie z oczekiwaniami zarówno wyszukiwarek, jak i użytkowników sieci pozwala na stworzenie skutecznego zaplecza linków, będących doskonałym „naganiaczem” ruchu na stronę. Anchor linki mogą być również dobrym narzędziem do badania skuteczności strategii SEO oraz optymalizacji witryny.

Anchor tekst i jego znaczenie dla pozycjonowania strony - 5.0 out of 5 based on 6 reviews

Szukaj

Referencje

Bezpłatny audyt SEO

Najczęściej czytane

Zobacz najnowsze informacje ze świata Google oraz zdobądź wartościową wiedzę z zakresu SEO i SEM
Korzystaj z wiedzy, którą chętnie się dzielimy

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Znaki specjalne w opisach i tytułach meta

Dla jednych zbędne zaśmiecanie meta tytułów i opisów, dla innych ciekawy dodatek wpływający na widoczność wyników w SERP. W jaki sposób umieszczać znaki specjalne w opisach meta i czy w ogóle warto to robić? W tym krótkim tekście odpowiadamy na te pytania.

Czytaj więcej
Audyt SEO

Audyt SEO

Audyt SEO to badanie i analiza strony, które mają na celu poprawę jej miejsca w indeksie wyszukiwarki, a także zoptymalizowanie i usprawnienie funkcjonowania witryny. Dzięki audytowi SEO strony możemy wykryć wszelkie nieprawidłowości, a wdrożenie zaleceń

...
Czytaj więcej
Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Opisy produktów w sklepie internetowym to podstawa sprzedaży w internecie. Przyjrzyjmy się temu, jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym? Nie minęło 20 lat od momentu, kiedy internet stał się powszechnie dostępny, a branża e-commerce,

...
Czytaj więcej
Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

Audytujemy strony www kandydatów na Prezydenta RP! #sprawdzam

28 czerwca 2020 r. odbędą się w Polsce wybory na urząd Prezydenta RP. Do walki stanie 11 kandydatów, których strony internetowe poddaliśmy analizie. Nasza analiza bierze pod uwagę:

Czytaj więcej
Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego pomaga w pozycjonowaniu?

Prowadzenie bloga firmowego wymaga systematyczności oraz publikacji contentu dopasowanego do grupy docelowej klientów. Aby zwiększyć widoczność bloga w wynikach wyszukiwania Google, niezbędna jest znajomość zasad pisania artykułów SEO i nie tylko. Odpowiednia

...
Czytaj więcej
Bony na cyfryzację 2021

Bony na cyfryzację 2021

Epidemia koronawirusa COVID-19 spowodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa znalazły się z dnia na dzień w trudnej sytuacji, ponieważ procesy zarządzania firmą nie są nowoczesne i zautomatyzowane. W celu poprawy tej sytuacji został uruchomiony program wsparcia, w

...
Czytaj więcej
Wszystkie artykuły

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

 • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
 • +48 518-234-101
 • Pon. - Pt. 9:00 - 17:00
 • biuro@itee.pl
© Copyrights 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by itee.pl | Mapa strony

Szukaj