• +48 518234101
  • biuro@itee.pl

Pingwin 4.0 aktualizacja w czasie rzeczywistym

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Google nie próżnuje i obecnie regularnie zasypuje nas nowymi lub usprawnionymi narzędziami. Jednym z nich jest aktualizacja algorytmu oceniającego linki – Pingwina. Najnowszy Pingwin 4.0 wprowadzi kilka ciekawych zmian, które według prognoz będą miały spory wpływ na gromadzenie linków oraz poddawanie ich ocenie. Na początku jednak wyjaśnijmy sobie, czym jest algorytm Pingwin.


Czym jest Pingwin?

Pingwin jest opracowanym przez Google algorytmem, którego debiut nastąpił w 2012 roku. Od tego momentu rozpoczęło się szacowanie i ocenianie wartości linków prowadzących na strony. Przez linki słabej jakości rozumiemy linki z oznakami spamu, wyglądające nienaturalnie lub wprowadzające czytelnika w błąd. Oczywiście całej ocenie linku przez silnik wyszukiwarki podlega wiele innych czynników.

Pingwin oceniał linki bez informowania użytkowników w panelu Google Search Console, co powodowało, że właściciele witryn nie wiedzieli nic o podejmowanych przez firmę z Kalifornii działaniach. Ewolucja Pingwina zawsze niechętnie przyjmowana była przez środowisko pozycjonerskie oraz witryny znajdujące się wysoko w rankingach. Wraz z każdą nową wersją Pingwina, algorytmy jego działania były nieco bardziej rygorystyczne.


Co wprowadza Pingwin 4.0?

Lista wszystkich zmian, które zostaną wprowadzone wraz z najnowszą wersją algorytmu, nie jest do końca znana. Google oficjalnie opublikowało jedynie najważniejsze elementy, z których składać się będzie najnowszy algorytm oceny linków.


Działanie w czasie rzeczywistym

Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć działanie w czasie rzeczywistym. Wcześniejsze wersje Pingwina podawały do informacji użytkownikom działania robotów po określonym czasie. Można określić działania starszych wersji Pingwinów, jako turowe. Po wykonaniu działań pozycjonerskich musieliśmy dać nieco czasu na przeanalizowanie ich przez Pingwina.

Obecne działanie w czasie rzeczywistym umożliwia śledzenie skuteczności tworzenia linków na bieżąco. Może okazać się to dobrą okazją do szybszego przygotowywania i modyfikowania strategii pozycjonerskich dla witryn.


Możliwość karania wyłącznie poszczególnych podstron

Tworzenie bazy linków o znamionach spamu było bardzo dotkliwe dla pozycjonerów i właścicieli witryn. Po wykryciu przez roboty kiepskiej jakości linków te automatycznie obniżały całe witryny w rankingu wyszukiwarki. Było to niejako krzywdzące, a sama kara bardzo wysoka.

Inżynierowie z Google w Pingwinie 4.0 zmienili nieco ogólną strategię działania algorytmu. Obecnie będzie on w stanie skupiać się na pojedynczych podstronach. Wraz z rozdrobnieniem się na podstrony, ocena linków będzie bardziej surowa.


Inne podejście do kary

Google nieco rewolucyjnie podeszło do kary wymierzanej stronie z kiepskiej jakości backlinkami. Pingwin 4.0 nie będzie obniżał stron w rankingu, a jedynie… ignorował tego typu linki. Spadek w rankingu wyszukiwarki strony opierającej swoją pozycję na złej jakości backlinkach nastąpi samoistnie, bez podejmowania działań przez wyszukiwarkę.

Google umożliwiło również odzyskiwanie pozycji witrynom ukaranym przez wcześniejszą wersję Pingwina. Zdejmowanie sankcji spowodowanych działaniami Pingwina 3.0 ciągle trwa i ma zakończyć się do drugiej połowy listopada.


ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

  • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
  • +48 518-234-101
  • Pon. - Pt. 8.30 - 17.00
  • biuro@itee.pl
© Copyrights 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by itee.pl