• +48 518234101
 • biuro@itee.pl

Blog

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
28. 12. 2016 Napisane przez

Jak szukać w Google - 15 zaawansowanych trików?

Ciężko wyobrazić sobie życie bez szukania rozwiązań trapiących nas problemów bez wyszukiwarki od giganta z Kalifornii. Mimo codziennego korzystania z Google nie każdy wie, jak skutecznie wykorzystywać to nieocenione narzędzie.

W tym wpisie przedstawimy 15 ciekawych sposobów na sprawniejsze, szybsze i dokładniejsze wyszukiwanie interesujących nas informacji. Polecamy niżej opisane sposoby zaawansowanych wyszukiwań i zachęcamy do ich stosowania.

Co znajdziemy w Google?

Wyszukiwarka nie tylko jest w stanie przedstawiać nam wyniki w formie dopasowanych do wpisanego zapytania stron, wpisów, czy miejsc w sieci. Dzięki specjalnym metodom wyszukiwania możemy znaleźć pliki o konkretnych rozszerzeniach (.ppt, .docx, .pfd itd.), kursy walut, archiwalne numery gazet, pogodę, czy o wiele więcej bardziej doprecyzowanych informacji.

15 zaawansowanych metod wyszukiwań w Google

1. Prognoza pogody

Wpisując w oknie wyszukiwarki frazę weather oraz interesujące nas miejsce, Google zwróci wyniki w postaci aktualnej oraz prognozowanej pogody na najbliższy okres bezpośrednio na stronie prezentowanych wyników. Rozwiązanie to pozwoli wyszukiwać pogodę o wiele szybciej, niż buszując po specjalistycznych portalach.

2. Ciągi liczbowe

Niezwykle pożyteczna funkcja, która pozwoli sprawnie wyszukać informacje w postaci ciągów liczb. Docenią ją wszyscy, którzy szukają dat, różnorodnych numerów, czy statystyk. W celu wyszukiwania ciągów liczb, w okno wyszukiwarki należy wpisać A..B, gdzie A oraz B są interesującymi nas liczbami. Przykładowe zastosowanie: Budżet Polski 1980..2000.

3. Wartości odżywcze produktów spożywczych

Wpisując w okno wyszukiwarki nazwy potraw, dań lub produktów spożywczych, możemy w prosty sposób określić ich najważniejsze wartości odżywcze oraz zawarte w nich mikro i makroskładniki. Google udzieli nam kompleksowych informacji o kaloriach, witaminach, magnezie, żelazie, czy zawartym sodzie. Przykładowe zastosowanie: brokuły.

4. Słowo z wyrażenia

Kiedy zapomnimy jednego słowa składającego się na całe powiedzenie, frazes, czy przysłowie, możemy wpisać frazę bez zapomnianego wyrazu. Wyraz należy wtedy zastąpić znakiem *. Przykładowe zastosowanie: Baba z wozu * lżej.

5. Definicje

Definicje konkretnych pojęć wyszukuje się stosunkowo łatwo. Jeżeli jednak chcemy maksymalnie uprościć sobie ten proces, wówczas pojęcie, którego szukamy, należy poprzedzić operatorem define. Przykładowe zastosowanie: define:wiadro.

6. Archiwalne wydania newsów i gazet

Narzędzie Google News Archives umożliwia wyszukiwanie (niestety obecnie wyłącznie amerykańskich) gazet opublikowanych od 1860 roku. Jest to potężne narzędzie, które umożliwia dostęp do ponad kilkuset tytułów gazet obecnych w USA od blisko 160 lat.

7. Rozszerzenie pliku

Szukając pliku o konkretnym rozszerzeniu, możemy skorzystać z operatora filetype. Dzięki temu ograniczymy zwrócone przez Google wyniki do interesujących nas formatów. Przykładowo szukając prezentacji o programie Polska Szerokopasmowa 2020, możemy wpisać frazę: polska szerokopasmowa 2020 filtetype:ppt.

8. Precyzowanie frazy

Szukając konkretnej dłuższej frazy, składającej się z kilku słów, możemy wykorzystać cudzysłów. Google wiedzieć będzie wtedy, że interesują nas dokładnie takie ciągi znaków. Dzięki temu odsieje niepasujące wyniki i przedstawi nam trafne rezultaty wyszukiwania. Przykładowym zastosowaniem może być: „strony internetowe itee”.

9. Wykluczanie słów

Ciekawą, nieco zapomnianą funkcją wyszukiwania w Google jest usuwanie słów z wyników wyszukiwania. Wykorzystuje się to do wyodrębnienia konkretnego słowa i wykluczania popularnych połączeń między słowami kluczowymi lub synonimów. Przykładowe zastosowanie: choinka -drzewo.

10. Wyrazy podobne i synonimy

Chcąc zawrzeć w wynikach wyszukiwania synonimów słów kluczowych, możemy zastosować tyldę ~. Znak ten pozwoli nam na dołączenie do wyników podobnych fraz. Przykładowe zastosowanie: pozycjonowanie ~skuteczne.

11. Tytuły artykułów

Przeszukiwanie wyłącznie tytułów artykułów lub newsów znacząco ogranicza zwracanie nietrafionych wyników. W tym celu należy użyć operatora allintitle. Przykładowe zastosowanie: allintitle:pozycjonowanie na długi ogon.

12. Jedno z kilku podanych słów

Jeżeli synonimy wyszukiwanej frazy są równie często wykorzystywane w sieci, kilkukrotne przeszukiwania w Google na poszczególne frazy zajmują bardzo dużo czasu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest użycie operatora OR, którego możemy użyć jako przerywnika między frazami. Przykładowe zastosowanie: pendrive OR pamięć masowa.

13. Wszystkie słowa

Szukanie wszystkich pożądanych przez nas słów możemy wykonać poprzez dodanie operatora allintext. Dzięki niemu możliwe będzie odnalezienie treści, w której występują wszystkie wypisane przez nas frazy. Przykładowe zastosowanie: nocleg sauna góry tanio.

14. Przesyłki kurierskie

Śledzenie przesyłek kurierskich to funkcjonalność, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak nie wiele osób wie, że trasę przesyłek możemy nadzorować wprost ze strony Google. W Polsce usługa ta działa wyłącznie z firmami kurierskimi FedEx i UPS. Żeby poczynania naszej przesyłki u jednej z podanych firm, wystarczy w oknie wyszukiwarki wpisać numer nadania.

15. Podobne strony

Google ułatwia również szukanie stron o podobnej treści. Wpisując operator related, z łatwością znajdziemy podobne miejsce w sieci. Przykładowe zastosowanie: related:www.zus.pl.

Wyświetlony 18 razy
Jak szukać w Google - 15 zaawansowanych trików? - 5.0 out of 5 based on 4 votes

Referencje

Najczęściej czytane

 • Jak pozycjonować sklep internetowy?
  Jak pozycjonować sklep internetowy?

  Pozycjonowanie sklepu internetowego jest jednym z ważniejszych działań marketingowych mających na celu dotarcie do szerszego grona klientów, a tym samym na generowanie większych zysków. W artykule prezentujemy kilka technik, które pozwolą skutecznie pozycjonować sklep internetowy.

  Read more...
 • 5 prostych sposobów na większy ruch organiczny
  5 prostych sposobów na większy ruch organiczny

  Duży i coraz większy ruch organiczny to marzenie każdego, kto posiada własną witrynę lub sklep internetowy. Istnieje cała masa działań i skomplikowanych strategii, które pozwalają zwiększyć ruch z SERPa. Zanim jednak weźmiesz się za zaawansowane metody wpływające na ruch organiczny, sprawdź poniższe zestawienie 5 prostych i bezpłatnych (z reguły) działań.

  Read more...
 • Jak zbadać szybkość ładowania strony internetowej?
  Jak zbadać szybkość ładowania strony internetowej?

  Ranking stron w Google tworzony jest na podstawie wielu czynników. Wiele osób jednak zarządzającymi swoimi sklepami internetowymi pomija aspekt szybkości ładowania strony. Google najprawdopodobniej w przyszłości zechce, aby najwyższe miejsca zajmowały strony zoptymalizowane pod względem szybkości ładowania. W Internecie możesz skorzystać z wielu bezpłatnych narzędzi, które przedstawiają dokładne raporty, które podpowiedzą Ci, co trzeba zmienić.

  Read more...

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

 • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
 • +48 518-234-101
 • Pon. - Pt. 8.30 - 17.00
 • biuro@itee.pl
© Copyrights 2018. All rights reserved. Designed by itee.pl

Please publish modules in offcanvas position.