• +48 518234101
 • biuro@itee.pl

Blog

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
01. 02. 2017 Napisane przez

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Tytułowe pytanie pada niezwykle często. Pozycjonowanie witryn lub sklepów internetowych to niejednorodne działanie, którego wyniki uzależnione są od wielu zmiennych. Aby móc odpowiedzieć ile trwa pozycjonowanie strony internetowej, niezbędna jest wiedza z zakresu elementarnych zagadnień związanych z pozycjonowaniem witryn.

Ocena witryn przez Google

Jedno z podstawowych i najważniejszych zagadnień, które determinuje wiele zasad i działań pozycjonerskich. Jak nasza witryna lub sklep internetowy jest oceniany przez algorytmy Google?

Robot Google przeszukując sieć, wchodzi na naszą witrynę. Dokładnie ją analizuje pod kątem zawartości, jakości treści, pod względem fraz kluczowych i linków wychodzących z witryny. Jeżeli witryna jest zoptymalizowana pod kątem kryteriów oceny owych robotów, wówczas uzyskuje lepsze noty, a także częściej jest przez nie odwiedzana. Czynniki te wpływają na umieszczanie witryny wyżej w rankingu wyszukiwarki (czyli w wynikach wyszukiwania).

Czas pozycjonowania witryny zależy od wielu czynników

Pierwsze efekty działań SEO mogą nastąpić w ciągu paru tygodni, a nawet w ciągu kilku miesięcy. Nie możemy jednoznacznie określić, jakie wyniki dadzą działania pozycjonerskie dla konkretnej witryny. Nikt nie zna algorytmów i silnika wyszukiwarek Google, wobec tego efekty pozycjonowania  zawsze pozostaną w pewnym stopniu niewiadome.

Od czego zależą efekty pozycjonowania?

Pozycjonowanie witryny zależy od kilku istotnych aspektów, które determinują pierwsze efekty, jakie uzyskają działania SEO.

1 Konkurencja

Konkurencja nie śpi i najpewniej również korzysta z działań SEO. Od intensyfikacji działań pozycjonerskich Twojej konkurencji zależy również Twoja pozycja w rankingu wyszukiwarki. Jedyną skuteczną metodą na prześcignięcie rywali w branży jest zintensyfikowanie własnych działań pozycjonerskich.

2 Podstawowa wiedza o SEO

Jeżeli zrozumiesz zasady pozycjonowania oraz chociaż w minimalnym stopniu będziesz orientował się w zakresie elementarnych zasad SEO, łatwiej pojmiesz działania firmy pozycjonerskiej, a także będziesz wiedział, za co jej płacisz.

3 Historia witryny

Jeżeli na prowadzoną przez Ciebie witrynę został nałożony filtr, który zmniejszył jej pozycję w rankingu, umieszczenie jej wysoko w wynikach wyszukiwania będzie zdecydowanie trudniejsze i dłuższe niż witryny z „czystą kartą”. Tempo pojawiania się efektów pozycjonowania w dużej mierze zależy od przeszłości pozycjonowaniej strony lub sklepu internetowego.

4 Branża

Jedne branże są łatwiejsze do pozycjonowania, inne trudniejsze. Trudność branży determinują między innymi: aktywność Twojej konkurencji, pozycjonowanie lokalne i globalne, czy ilość fraz kluczowych.

5 Strategia pozycjonowania

Ile pozycjonerów, tyle strategii. Jedne taktyki okazują się bardziej trafne i skuteczne, inne mniej. Zastosowana strategia zależy również od stawianych pozycjonowaniu celów.

6 Profesjonalista

Efekty pozycjonowania zależą również od poziomu firmy pozycjonerskiej, z której usług skorzystamy. Warto pamiętać, że miarą dobrego i skutecznego pozycjonowania nie jest tempo uzyskiwania wysokiej pozycji, a ich długotrwałość oraz efektywność.

Tempo pojawiania się wyników pozycjonowania

Pozycjonowanie jest długotrwałym działaniem, na które składają się spore nakłady pracy pozycjonera. Tempo zwykle określane jest zdobyciem pozycji TOP 10 w wynikach wyszukiwania. Możemy przyjąć, że taką pozycję uzyskamy po około 2 miesiącach w przypadku pozycjonowania na łatwe frazy. W przypadku pozycjonowania na trudne frazy czas zdobycia TOP 10 wynosić będzie od około 4 do 6 miesięcy.

Poza zdobyciem wysokiej pozycji ważna jest również stabilność osiągniętych pozycji. Tutaj również możemy uśrednić czas ustabilizowania się pozycji witryny. Po około 9 – 12 miesiącach pozycja ulega stabilizacji. Im trudniejsze frazy, tym proces ten się wydłuża.

Jeżeli po długim czasie nie zauważyłeś żadnych efektów pracy pozycjonerów, możliwe, że nie zatrudniłeś właściwej firmy lub Twoja branża jest naprawdę trudna. Niezależnie od trudności branży i aktywności konkurencji, wyniki działań SEO (nawet nieznaczne) powinny być widoczne już po paru miesiącach. Jeżeli Cię nie zadowalają – nie odpuszczaj. Jedynie metodyczne i niezłomne podejście do pozycjonowania podniesie Twoją witrynę w rankingu. Szacowanie działań SEO oraz ocena ich wyników możliwa jest po około roku aktywnego pozycjonowania witryny.

Pozycjonowanie to ciągły proces

Po osiągnięciu wymarzonej pozycji może korcić zaprzestanie pozycjonowania. Poprzez działania konkurencji oraz zmiany w funkcjonowaniu algorytmów wyszukiwarki, przerwanie optymalizacji witryny pod kątem SEO może spowodować dynamiczną utratę pozycji. Najlepszym przeciwdziałaniem takiej sytuacji jest profilaktyka, czyli nadzorowanie witryny oraz stosowanie regularnych zabiegów pozycjonerskich. Pozycję w rankingu o wiele łatwiej utracić niż uzyskać, a raz utracona może być bardzo trudna do odbudowania.

Wyświetlony 18 razy
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej? - 5.0 out of 5 based on 4 votes

Referencje

Najczęściej czytane

 • Korzyści jakie niosą za sobą działania SEO
  Korzyści jakie niosą za sobą działania SEO

  Zastanawiasz się, jakie korzyści mogą przynieść Tobie i Twojemu biznesowi działania SEO? Pozycjonowanie witryn internetowych to obszerna sztuka, która służy poprawie konwersji, ruchu na stronie, widoczności Twojej strony w Internecie, czy poszerzeniu grona odbiorców usług, produktów i treści, które oferujesz.

  Read more...
 • Dlaczego strategia długiego ogona (long tail) to najlepsza strategia marketingowa?
  Dlaczego strategia długiego ogona (long tail) to najlepsza strategia marketingowa?

  Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób poprawić ruch na swojej stronie przy minimalnym nakładzie pracy, jesteś w dobrym miejscu. W tym tekście przedstawimy Ci w jaki sposób pozycjonować na tak zwany długi ogon (long tail), a także jakie korzyści osiągniesz, wdrażając tę metodę na swojej stronie.

  Read more...
 • Pingwin 4.0 aktualizacja w czasie rzeczywistym
  Pingwin 4.0 aktualizacja w czasie rzeczywistym

  Google nie próżnuje i obecnie regularnie zasypuje nas nowymi lub usprawnionymi narzędziami. Jednym z nich jest aktualizacja algorytmu oceniającego linki – Pingwina. Najnowszy Pingwin 4.0 wprowadzi kilka ciekawych zmian, które według prognoz będą miały spory wpływ na gromadzenie linków oraz poddawanie ich ocenie. Na początku jednak wyjaśnijmy sobie, czym jest algorytm Pingwin.

  Read more...

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

 • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
 • +48 518-234-101
 • Pon. - Pt. 8.30 - 17.00
 • biuro@itee.pl
© Copyrights 2018. All rights reserved. Designed by itee.pl

Please publish modules in offcanvas position.