• +48 518234101
 • biuro@itee.pl

Blog

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
18. 04. 2017 Napisane przez

Rola linków dofollow i nofollow w pozycjonowaniu

Linki do witryny umieszczane na innych stronach są jednym z podstawowych działań pozycjonerskich. Pozyskiwanie linków prowadzących do pozycjonowanej witryny przyczynia się do powiększania ruchu związanego z odwiedzinami użytkowników strony, na której link został umieszczony. Tego typu linki możemy podzielić na dofollow i nofollow.

W tekście podamy różnice między tymi dwoma typami linków, a także dokładnie określimy ich właściwości.

Różnica między linkami dofollow i nofollow w skrócie

Pisząc pokrótce, linki posiadają własne atrybuty. W zależności od atrybutów, linki dzielimy na dofollow i nofollow. Atrybuty, czyli właściwości linków interesują głównie roboty przeglądarek, które po odczytaniu atrybutów linku, uruchamiają własne algorytmy.

Jeżeli robot Google odczyta link dofollow, wówczas przejdzie do witryny, do której prowadzi link. W przypadku linku nofollow robot nie przejdzie do strony, do której link został umieszczony.

Ogólnie przyjmuje się, że wyłącznie linki dofollow niosą pewną wartość pozycjonerską, natomiast nofollow są omijane szerokim łukiem. Warto jednak uzmysłowić sobie, że zarówno linki dofollow, jak i nofollow są kluczowe do harmonicznego i skutecznego pozycjonowania strony.

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z linkiem dofollow, czy nofollow?

Roboty współpracujące z nowym indeksem przede wszystkim będą skanować mobilną wersję strony i oceniać jej dopasowanie jeszcze przed tym, nim zostanie ona wyświetlona w wynikach. W ten sposób Google zamierza prezentować lepiej dopasowane wyniki, a użytkownik będzie miał większą pewność, że witryna będzie współgrała z urządzeniem, na którym zamierza ją przeglądać.

Określenie, czy link jest linkiem dofollow, czy nofollow można wykonać na kilka sposobów. Najszybciej będzie sprawdzić kod źródłowy strony. W tym celu należy wybrać opcję „pokaż źródło strony”, w którą wyposażona jest niemal każda przeglądarka. Następnie, gdy naszym oczom ukaże się kod, należy wyszukać interesujący nas link. W wierszu linka między znacznikiem , gdy link jest linkiem nofollow, powinniśmy znaleźć zapis rel=”nofollow” lub rel=”external nofollow”. Gdy takich zapisów nie ma, wówczas link będzie linkiem dofollow.

Jak dodać link dofollow i nofollow?

Większość witryn działających na systemach CMS domyślnie ma ustawiony atrybut linków dofollow. Natomiast linki umieszczane w komentarzach pod wpisami mają atrybut nofollow. Jeżeli zamierzamy zmienić tę strukturę, wówczas możemy ręcznie wpisać instrukcję rel=”nofollow” lub zmienić ustawienia systemu CMS (WordPress, Joomla itd.)

Linki dofollow – ich cechy dla pozycjonowania

Śledzenie przez roboty witryny, do której prowadzi link dofollow, sprawia, że przekazywana jest pewna część wartości witryny, na której pojawił się link naszej stronie. Poza tym linki dofollow wpływają na budowanie zaufania do witryny, do której prowadzą. Tutaj główne znaczenie ma ranking Trust Rank. Jeżeli witryna, na której został umieszczony link, znajduje się wysoko w rankingu, wówczas strona, do której prowadzi link, również oceniana jest lepiej. Innym zadaniem linków dofollow jest przekazywanie wartości anchora, w którym możemy umieszczać frazę kluczową, pod którą pozycjonujemy witrynę.

Linki dofollow – ich znaczenie dla pozycjonowania

Mimo pozornie całkowitej bezużyteczności linków nofollow niosą ze sobą pewną wartość. Linki nofollow w nieco inny sposób mogą pozytywnie przyczynić się do pozycjonowania witryny i generowania większego ruchu. Mogą przekazywać zaufanie witrynie, do której link prowadzi. Poza tym wpływają na strukturę linków oraz mogą dawać algorytmom wyszukiwarki dowód na dobre intencje właściciela witryny. Całkowity brak linków nofollow w oczach robotów Google może być podejrzany, przez co dodanie kilku takich linków buduje wiarygodność strony.

Linki dofollow czy nofollow? Podsumowanie

W skrócie – linki dofollow są bardziej wartościowe dla pozycjonowania. Przekazują siłę strony, wpływają na budowanie zaufania zarówno wśród robotów Google, jak i użytkowników, a także posiadają anchor.

Linki nofollow są mniej wartościowe dla pozycjonowania, jednak również niosą za sobą pewną wartość. Umożliwiają przekazywanie zaufania użytkownikom, którzy natknęli się na link, a także wpływają na wiarygodność witryny w oczach

Google poprzez poprawianie struktury linków prowadzących do strony. Nie przekazują mocy witryny oraz anchor tekstu.

Służymy pomocą

Jeżeli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z nadchodzącymi zmianami – Skontaktuj się z nami.

Pomożemy Ci zoptymalizować witrynę i poprawimy Twoją pozycję w rankingu wyszukiwarki.

Wyświetlony 18 razy
Rola linków dofollow i nofollow w pozycjonowaniu - 5.0 out of 5 based on 4 votes

Referencje

Najczęściej czytane

 • Link building i parę budujących faktów
  Link building i parę budujących faktów

  Chcesz uefektywnić pozycjonowanie? Zastosuj link building - zdobywanie wartościowych odnośników. Linki kierujące na stronę mają swój profil, który regularnie analizują mechanizmy wyszukiwarek. Gdy struktura profilu przypomina usilną manipulację, pozycja Twojego serwisu spadnie. Dlatego ceniąca się agencja SEO co rusz robi przegląd odnośników, by witryna nie została ukarana przez Google. To jednak nie wszystkie powody, dla których powinieneś robić przegląd profilu linków (w tym też linków u konkurentów).

  Read more...
 • 5 prostych sposobów na większy ruch organiczny
  5 prostych sposobów na większy ruch organiczny

  Duży i coraz większy ruch organiczny to marzenie każdego, kto posiada własną witrynę lub sklep internetowy. Istnieje cała masa działań i skomplikowanych strategii, które pozwalają zwiększyć ruch z SERPa. Zanim jednak weźmiesz się za zaawansowane metody wpływające na ruch organiczny, sprawdź poniższe zestawienie 5 prostych i bezpłatnych (z reguły) działań.

  Read more...
 • Rich snippets, czyli co zrobić, żeby wyszukiwarka Google nas lubiła?
  Rich snippets, czyli co zrobić, żeby wyszukiwarka Google nas lubiła?

  Wyszukiwarka Google przetwarza tryliony zapytań każdego roku, dlatego że Internet stał się ważnym narzędziem do pracy, rozrywki i nie tylko. Dla wielu osób wyniki w Google są najważniejszym lub jedynym źródłem informacji. Nie zawsze zapytania użytkowników są jednak jednoznaczne. Co można zrobić, by osoba wyszukująca wieloznacznego hasła, znalazła to, czego potrzebuje? Z pomocą przychodzą tzw. Rich snippets, czyli dane strukturalne.

  Read more...

logo itee.pl

itee.pl Sp. z o.o.

 • ul. Matki Teresy z Kalkuty 18a/4, 20-538 Lublin
 • +48 518-234-101
 • Pon. - Pt. 8.30 - 17.00
 • biuro@itee.pl
© Copyrights 2018. All rights reserved. Designed by itee.pl

Please publish modules in offcanvas position.